Op. Dr. Ali Kolaylıoğlu KBB Hastalıkları Uzmanı, Akupunkturist

Laser, Scenar, Akupunktur, Manyetik Alan Tedavisi

KBB SOFT LAZER TEDAVİLERİ
 KBB VE LAZER
SOFT LAZERIN IÇ KULAK VE DİĞER KBB HASTALIKLARINDA KULLANIMI


Iç kulak denge ve işitme de önemli bir görevi olan, oldukça karışık yapıda hassas bir organdır.Günümüzde, kulagğmıza devamlı zarar verebilecek bir ortamda yaşıyoruz.
 Gürültü, kullanılan ototoksik (kulağa toksik etkisi olan) ilaçlar, yüksek sesli müzik dinlemek, arterioskleroz gibi sistemik hastalıklar, yanlış beslenme, sigara , alkol kullanımı ve daha birçok neden iç kulağa olumsuz etki ederler. Almanya’da Köln Üniversite’sinin yaptığı bir araştırmaya göre 2030 yılına kadar her iki Alman’dan birisi iç kulak hastalığına yakalanacaktır. Bu oranın ülkemizde daha yüksek olduğuna inanıyorum.

Bir soru:


Yaşadığım şehir olan UŞAK’ta bir çok dokuma tezgahı ve tekstil fabrikaları var.Acaba kaç kişi kulağını gürültüden koruyarak çalısmaktadır? Devamlı gürültüye maruz kalan kişilerde az veya çok mutlaka iç kulak hasarı oluşmaktadır. Tüm insanları ilgilendiren bu iç kulak hastalıklarında (Çınlama, baş dönmesi, işitme kaybi) tedavi yöntemleri çok fazladır.Fakat şu ana kadar çok etkili tedavi yöntemi yoktur.Bu nedenledir ki insanları, toplumu , duyma ve denge organlarının çalısmaları hakkında bilgilendirmek, iç kulak hastalikları, tedavisi ve hastalıkları önleme konusunda yeni yöntemleri hekimler olarak birbirimizle ve halkla tartışmak gerekir.

Soft Lazer ile iç kulak hastalıkları tedavi yöntemi yeni sayılabilecek bir tedavi yöntemidir.Soft Lazer demek gücü düşük lazer demektir.Gücü milivatlarla ifade edilir.Yakıcı, buharlaştırıcı özelliği yoktur.Ameliyatlarda kullanılan lazer güçlü, buharlastırıcı, yakıcı, kesici lazerdir.Soft Lazer bundan tamamen ayrıdır.Soft Lazer Ülkemizde Fizik Tedavi Kliniklerinde ve Diş Hekimliğinde de kullanılmaktadır.K.B.B. Hastalıklarında tedavi amaçlı Tüm Avrupa Ülkelerinde USA da Japonya’da Iskandinav ülkelerinde kullanılmaktadır.Ülkemizde özellikle iç kulak hastalıkları tedavisinde ilk defa tarafimdan kullaniımaya başlanmıstır.

Soft Lazerin hücre ve dokuya bir çok olumlu etkisi vardir.Örnegin Fizik tedavide Soft Lazerin analjezik(agri kesici), antienflamatuar(iltihap giderici), myorelaksan(kas gevşetici) etkisinden yararlanılır.Dis Hekimliğinde Soft Lazerin antienflamatuar, analjezik ve biostimülasyon(hücre ve doku çalısmasını düzenleme), Antivirütik(bazı virüsleri etkisizleştirme örn.aftlarda) etkisinden yararlanılır.

Soft Lazerin iç kulak hastalıklarında hücrede ki ATP(Adenozin Tri Fosfat) yi artırma özelliğinden yararlanılır.ATP tüm canlı hücrelerde, canlılıği sağlayan maddedir.Hücrelerde ATP azlıği veya yokluğu o hücreyi hasta eder, öldürür.Bu biyolojik olarak yıllardan beri bilinen bir gerçektir.

Iç kulaktaki, işitme organı koklea(salyangoz) veya yarım daire kanallarındakı(Labirent) ATP azlığı, işitme kaybı , denge bozulması, baş dönmesi veya kulak çınlaması yapar.Etkilenen organa göre hastanın şikayetleri olur.İşte SOFT LAZER ile bu ATP sentezi artırılmaktadır.Hücrenin canlılıği tekrar sağlanmaktadır.Iç kulagın ne kadar zarar gördüğü işitme testleri ile tesbit edilir.Eger hastanın işitmesi azda olsa belli frekanslarda var ise, bu bize hücrelerin tamamen ölmediğini gösterir ve Soft Lazer tedavisinden az veya çok mutlaka fayda görülür.

Soft Lazer tedavisi, iç kulak hastalıklarında;
-Tinnitus (Kulak çınlaması)
-Meniere Hastalığı (Bulantı, kusma, baş dönmesi işitme kaybı ile karekterize hastalık)
-İşitme kayıpları
-Vertigo (Baş dönmesi)
-Yaşlılığa bağlı işitme kayıplarında kullanıldığı gibi , diğer KBB Hastalıklarında da kullanılır.

Bunlar da:

-Dış ve orta kulak iltihapları
-Otosklerozda (Üzengi kemiği kireçlenmesine bağli işitme kaybı, kulak çınlaması
-Ameliyat olmak istemeyenlerde veya başarısız ameliyatlardan sonra) --
-Temporomandibuler eklem hastalığı (Çene eklemi ağrılı hastalığı)
-Periferik fasial paralizi (Yüz felci)
-Migren tipi baş ağrılarında
-Gerilim tipi baş ağrıları
-Sinüzitlerde
-Rinitlerde (burun iltihabı)
-Müzmin faranjitte (boğazın arka duvarının iltihabı)
-Travmatik kulak zarı delinmelerinde (%100 varan başarı mevcut)
-Müzmin bademcik iltihabında (mutlaka ameliyat gerekmiyorsa laser tedavisi çok yararlı) -Aftlarda -Herpes labialis (dudaklarda uçuk)
-Allerjik burun iltihabı
-Kapanmayan yaralarda (örn.diyabete baglı kanser olmayan yaralarda) Bu hastalıklarda laser tedavisine başlanmadan önce hastalığın tanısını çok iyi koymak gerekir.
Rutin KBB muayenesinden sonra, işitme testleri yapılır.Gerekirse nöroloji konsültasyonları yaptırılır, tomografiler, Mrlar çektirilir.Mutlaka ameliyat olmasi gereken veya ilaç tedavisi zorunlu olan hastaya hemen laser tedavisi yapılmaz.Çoğu zaman laser tedavisi tek başına, bazende diğer tedavilerle kombine bir şekilde kullanılır.Bunu her hastaya göre iyi ayarlamak gerekir.

Sonuç olarak ;
Uygun hastaya, uygun dozda, uygun zamanda ve bunun eğitimini almış uzman ellerle laser tedavisi yapılırsa çok başarılı ve şaşırtıcı tedavi sonuçlari alınmaktadır.30 yıldan beri kullanılan ülkelerde hiçbir yan etkisi görülmemiştir.Tamamen ağrısız ve hastayı rahatsız etmeyen bir tedavi şeklidir.Ben bunun eğtimini Isveç, Almanya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere 3 ülkede aldım.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret68695
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.960233.0923
Euro35.750935.8941
Hava Durumu
Saat